2. KWAS HIALURONOWY
Wypełniacz zmarszczek – powszechnie nazywany „eliksirem młodości”, to naturalny składnik skóry – wraz z włóknami elastyny i kolagenu odpowiada za jej sprężystość, elastyczność i gładkość. Jest substancją silnie higroskopijną: jedna cząsteczka kwasu wiąże 40 razy więcej cząsteczek wody, niż sama waży. Odpowiada za właściwe nawilżenie skóry, a dodatkowo cząsteczki kwasu stymulują produkcję kolagenu. Pełni również rolę nośnika substancji aktywnych, transportując je w głąb skóry.
Z wiekiem zawartość kwasu hialuronowego w skórze spada, przyczyniając się do powstawania zmarszczek, zmniejszenia jędrności skóry i utraty wyrazistości rysów twarzy. Medycyna estetyczna jest w stanie odwrócić ten proces, uzupełniając niedobory kwasu właściwie w każdej okolicy ciała. Płynne preparaty kwasu hialuronowego stosuje się do likwidacji drobnych zmarszczek, z kolei gęste, bardziej usieciowane, służą do modelowania twarzy i ciała. Nie wywołują one reakcji alergicznych.
Wypełniacze mają postać plastycznego żelu i są wprowadzane do tkanek za pomocą igieł lub kaniul. Użycie kaniuli zmniejsza ryzyko uszkodzenia naczyń lub nerwów i związanych z tym powikłań oraz sprawia, że sam zabieg jest mniej bolesny. Po wstrzyknięciu kwas hialuronowy zaczyna wiązać wodę i powiększa swoją objętość. Efektem jest wygładzenie zmarszczek lub powiększenie poddanej zabiegowi okolicy. Dla komfortu klienta przed zabiegiem stosuje się krem znieczulający.
Podanie kwasu hialuronowego pozwala uzyskać natychmiastowe efekty i nie wyłącza z codziennego życia. Końcowy efekt można zobaczyć po upływie kilku dni, kiedy ustąpi obrzęk tkanek. W zależności od rodzaju preparatu, techniki wykonania zabiegu, intensywności mimiki twarzy i trybu życia, efekty mogą utrzymywać się przez 6–12 miesięcy. Wydłużają się wraz z każdym kolejnym zabiegiem.
Zastosowanie
- wypełnienia zmarszczek, bruzd nosowo-wargowych i wargowo-bródkowych;
- leczenia wiotkości skóry i nawilżenia skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni;
- likwidacji cieni pod oczami;
- modelowania twarzy (uwydatnianie policzków i brody, ewentualna korekcja w/w okolic);
- przywrócenia utraconej objętości twarzy i poprawy jej zarysu (wolumetria);
- modelowania, nawilżania i ujędrniania ust;
- korekcji kształtu nosa i płatków uszu;
- niwelowanie zmarszczek na czole,
- wypełnienie „doliny łez”
- korekcja konturu ust, podnoszenie kącików ust,
- powiększanie ust,
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z kwasem hialuronowym
- bakteryjne, wirusowe i grzybicze infekcje skóry;
- choroby autoimmunologiczne; nowotworowe;
- terapie lekami przeciwkrzepliwymi (np. kwas acetylosalicylowy, heparyna, acenokumarol);
- złej tolerancji iniekcji – płytko unaczyniona skóra, tendencje do powstawania bliznowców i zwłóknień;
- ciąży i karmienia piersią;
- miejscowe problemy skórne (aktywny trądzik lub aktywna opryszczka);
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy, czy też choroby układu immunologicznego;
- skłonność do powstawania blizn przerostowych.
Zalecenia po zabiegu
- wypić około 2 litry wody w ciągu doby w celu lepszego nawodnienia organizmu, co umożliwia prawidłową dystrybucję kwasu hialuronowego;
- bezpośrednio po zabiegu ewentualnie przyłożyć zimny kompres na leczone okolice;
- przez 6 godzin nie dotykać miejsc nakłuć i ich okolic;
- po upływie 6 godzin od zabiegu można umyć delikatnie twarz i nałożyć makijaż;
- przez 12 godzin nie spożywać alkoholu;
- przez co najmniej 24 godziny nie narażać organizmu na wysiłek fizyczny (np. ćwiczenia na siłowni, fitness, bieganie itp.), nie korzystać z sauny i solarium, a także unikać ekspozycji na słońce;
- w przypadku zabiegu na ustach przez 24 godziny unikać gorących napojów i pocałunków;
- przez 48 godzin nie masować i nie pocierać korygowanych okolic
Szczegóły zabiegu
Zabieg trwa od 15 do 45 minut, w zależności od ostrzykiwanego obszaru i stopnia zaawansowania problemu skóry. Preparaty kwasu hialuronowego są wstrzykiwane bezpośrednio w miejsca, w których tkanka wiotczeje. Po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Iniekcja przebiega praktycznie bezboleśnie – obszar, który będzie ostrzykiwany jest przed zabiegiem znieczulany . Podczas samego zabiegu klient odczuwa jedynie delikatne nakłucie. Rezultat zabiegu można obejrzeć natychmiast w lusterku.